راهنمای فشار سنج دیجیتال

تفاوت فشارسنج دیجیتالی با فشارسنج عقربه ای

زمان مطالعه: 7 دقیقه

تفاوت فشارسنج دیجیتالی با فشارسنج عقربه ای | متخصصان کدام مدل را توصیه می‌کنند؟

 

مکانیزم کارکرد فشارسنج دیجیتالی با فشارسنج عقربه ای تفاوت دارد

نیروی وارد بر دیواره رگ‌های قلب در زمان عبور خون، فشار خون نامیده می‌شود. همین نیرو در هنگام انقباض کامل عضله قلب، فشار خون سیستولی و در حالت استراحت قلب، فشار خون دیاستولی نام دارد. برای سنجش فشار خون از دستگاهی به نام فشارسنج استفاده می‌شود. دستگاه فشارسنج یکی از تجهیزات پزشکی مورد نیاز در هر خانه است، به ویژه در خانواده‌هایی که حداقل یکی از افراد آن دارای سابقه فشار خون یا دیابت هستند. به طور کلی دو نوع دستگاه فشار سنج وجود دارد: فشارسنج عقربه ای و فشارسنج دیجیتالی. در این مطلب قصد داریم به بررسی تفاوت فشارسنج دیجیتالی با فشارسنج عقربه ای بپردازیم.

انواع دستگاه فشارسنج

منظور از دستگاه اندازه‌گیری فشار خون یا اصطلاحا Sphygmomanometer دستگاهی است که وظیفه‌اش اندازه‌گیری میزان فشار خون جریان‌یافته در رگ‌های بدن است. دو نوع متداول از فشارسنج‌ها، فشارسنج عقربه ای و دیجیتالی هستند که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارد.

فشارسنج عقربه ای

فشارسنج عقربه ای نوعی از دستگاه سنجش فشار خون است که علاوه بر استفاده در مراکز درمانی، کاربرد خانگی هم دارد. این فشارسنج میزان فشار خون را با استفاده از یک صفحه مدرج نشان می‌دهد. فشارسنج‌های عقربه ای یک بازوبند هوا یا اصطلاحا کاف دارند که به دور بازوی افراد بسته می‌شود. سپس این بازوبند توسط یک تلمبه کوچک تا حدی باد می‌شود که شریان‌ها بر اثر فشار بسته شوند. در ادامه یک گوشی پزشکی زیر بازوبند هوا گذاشته می‌شود تا با شنیدن اولین و آخرین نبض، فشار بالا و با قطع صدای نبض، فشار پایین به دست بیاید.

فشارسنج‌ عقربه ای در مقایسه با دیگر فشارسنج‌ها نتایج بسیار دقیقی دارد، ولی استفاده از آن چندان آسان نیست؛ زیرا برای گرفتن فشار خون باید فرد دیگری باشد تا بازوبند را دور بازوی شما ببندد. در واقع استفاده از فشارسنج عقربه ای برای خودتان ممکن است دشوار و یا غیر ممکن باشد. همچنین بسته نشدن درست بازوبند نیز می‌تواند باعث شود نتایج فشارسنج عقربه ای غیر دقیق باشند.

با اینکه فشارسنج عقربه ای می‌تواند بسیار مفید واقع شود، ولی معایبی نیز دارد. از میان این معایب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فشارسنج عقربه ای برخلاف فشارسنج دیجیتالی امکان ثبت و نگهداری سابقه فشار خون بیمار را ندارد
  • فشارسنج عقربه ای برای استفاده حتما نیاز به آموزش دارد
  • این نوع فشارسنج قابلیت نمایش ضربان قلب و دیگر اطلاعات را ندارد

فشارسنج دیجیتالی

فشارسنج دیجیتالی به دلیل سهولت در استفاده و دقت بالایی که دارد، هم در خانه و هم در مراکز درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فشارسنج‌ها ضمن داشتن ضریب خطای پایین، جنس بازوبند آنها نیز مرغوب و ضد آلرژی و بهداشتی هستند. فشارسنج دیجیتالی در دو نوع بازویی و مچی در بازار موجود است؛ به این ترتیب که کاف آن یا روی مچ دست یا بازوی فرد بسته می‌شود.

برای استفاده از فشارسنج دیجیتالی، کافی است دکمه روی دستگاه را لمس کنید. سپس درست مثل فشارسنج عقربه ای، بازوبند به صورت خودکار و تا حدی می‌شود که نبض شریان قطع بشود. سپس باد بازوبند به شکل خودکار و آرام تخلیه می‌شود. در ادامه، میزان فشار خون روی صفحه به صورت دیجیتالی نمایش داده می‌شود و این یکی از تفاوت های فشارسنج دیجیتالی با فشارسنج عقربه ای است. همچنین، برخی از فشارسنج‌های دیجیتالی علاوه بر نمایش و اندازه‌گیری فشار خون، تعداد ضربان قلب را هم نمایش می‌دهند و گاهی می‌توانند تشخیص آریتمی بدهند.

گفتنی است فشارسنج دیجیتالی به گوشی پزشکی نیاز ندارد. این دستگاه‌ها معمولا دارای سیستم خاموشی خودکار هستند. همچنین می‌توانیم با استفاده از دکمه خاموش و روشن، پس از پایان کار دستگاه را خاموش کنیم. برخی از فشارسنجی‌های دیجیتالی منبع تغذیه باتری دارند و یا با آداپتور کار می‌کنند. صفحه نمایشگر فشارسنج‌های دیجیتالی معمولا از نوع LCD هستند که برخی از آنها ارقام و نوشته‌ها را به صورت رنگی و برخی دیگر به شکل سیاه و سفید نمایش می‌دهند.

مشخصاتی که برای فشارسنج‌های دیجیتالی نام برده شدند، ویژگی‌های بهترین فشارسنج دیجیتالی استاندارد و باکیفیت هستند. برای سنجش دقیق فشار خون خود بهتر است یک دستگاه دیجیتالی شناخته‌شده همچون فشارسنج فوکسی که کیفیت آن نیز به تایید سازمان‌های بین‌المللی رسیده است را انتخاب کنید.

انواع فشارسنج دیجیتالی

فشارسنج‌های دیجیتالی به دو دسته بازویی و مچی تقسیم می‌شوند. در مدل بازویی، کاف یا بازو بند به قسمت بالای آرنج و روی بازو بسته و فشار خون از طریق رگ اصلی اندازه‌گیری می‌شود. اما در مدل مچی، کاف به مچ دست بسته و اندازه‌گیری فشار خون از طریق رگ فرعی انجام می‌شود.

یکی از تفاوت های عمده میان این دو نوع فشارسنج، منبع تغذیه آنها است. مدل بازویی از طریق باطری و آداپتور تغذیه می‌شود اما در مقابل، معمولا تنها منبع تغذیه مدل مچی فقط باطری است. همچنین قیمت مدل مچی مناسب‌تر از مدل بازویی می‌باشد.

تفاوت های فشارسنج دیجیتالی با فشارسنج عقربه ای

به طور کلی فشارسنج‌ها چه از نوع عقربه ای و چه از نوع دیجیتالی، اگر کیفیت بالایی داشته باشند، فشار خون را درست نشان می‌دهند و اینکه از کدام دستگاه استفاده کنیم، کاملا به خود ما بستگی دارد و این که کدام دستگاه برایمان راحت‌تر است. در ادامه مطلب به مهم‌ترین تفاوت های فشارسنج دیجیتالی با فشارسنج عقربه ای اشاره می‌کنیم.

سهولت در استفاده؛ تفاوت مهم فشارسنج دیجیتالی با فشارسنج عقربه ای

برای نمونه، اگر فردی در کنار شما هست بتواند به صورت دقیق با فشارسنج عقربه ای فشار خون‌تان را اندازه‌گیری کند و سرعت و راحتی استفاده برای‌تان چندان مهم نیست و یا این که می‌خواهید از فشارسنج در کلینیک یا مرکز درمانی استفاده کنید، می‌توانید فشارسنج عقربه ای را انتخاب کنید.

فشارسنج دیجیتالی به شکل کاملا اتوماتیک فشار بیمار را اندازه‌گیری می‌کند. برای این کار لازم نیست کار خاصی انجام بدهید؛ تنها باید کاف را در جای مناسب ببندید و سپس دکمه دستگاه را فشار دهید تا دستگاه شروع به اندازه‌گیری فشار خون‌تان کند. پس از اندازه‌گیری، عدد فشار خون و ضربان قلب شما روی مانیتور نشان داده می‌شود.

سرعت و دقت؛ مهم‌ترین تفاوت فشارسنج دیجیتالی با فشارسنج عقربه ای

فشارسنج‌های دیجیتالی محصول شرکت‌های معروف بسیار دقیق عمل می‌کنند و برخی به اشتباه بر این باور هستند که دستگاه‌های اندازه‌گیری فشار خون الکترونیکی کم‌دقت هستند. در واقع فشارسنج دیجیتالی نسبت به فشارسنج عقربه ای دقت و حساسیت بیشتری است و اعداد دقیق‌تری را نشان می‌دهد. لازم به ذکر است که استفاده از فشارسنج دیجیتالی می‌تواند گزینه بهتری برای استفاده در منزل باشد؛ زیرا صفحه نمایشگر فشارسنج دیجیتالی از نوع LCD است؛ اما صفحه نمایش فشارسنج عقربه ای دارای عقربه و یک صفحه مانند ساعت است که ارقام روی آن درج شده‌اند و به همین دلیل ممکن است خواندن فشار خون با خطا روبرو شود.

بر خلاف تصور عموم مردم، فشارسنج عقربه ای از فشارسنج دیجیتالی دقیق‌تر نیست؛ چرا که خطای کاربر در آن تاثیر دارد و این مساله می‌تواند خطرناک باشد. به همین خاطر استفاده از این دستگاه به تخصص نیاز دارد و امکان اندازه‌گیری دقیق فشار خون برای همه افراد وجود ندارد. همچنین در مقایسه با فشارسنج دیجیتالی باید فشار بیشتری به دست وارد شود. از سوی دیگر، فشارسنج دیجیتالی فوکسی بر خلاف فشارسنج عقربه ای، قابلیت تحلیل نتایج و اعلام صوتی درجه‌بندی فشار را نیز دارد.

 

امکانات بیشتر؛ از تفاوت های کلیدی فشارسنج دیجیتالی با فشارسنج عقربه ای

برخی از مدل‌های پیشرفته فشارسنج دیجیتالی دارای حافظه ثبت و نگهداری سابقه اندازه‌گیری فشار خون هستند. این قابلیت برای بیمارانی مناسب است که باید به طور مرتب فشار خون خود را اندازه‌گیری و آن را ثبت کنند. همچنین جدیدترین مدل‌های فشارسنج دیجیتالی دارای قابلیت بلوتوث و اتصال به اینترنت نیز هستند. از این رو، پزشک می‌تواند از راه دور بیمار خود را کنترل کند و او را تحت نظر داشته باشد. همچنین لازم به ذکر است که فشارسنج دیجیتالی دارای قابلیت خاموشی خودکار می‌باشد.

عدم نیاز به دانش پزشکی؛ از تفاوت های فشارسنج دیجیتالی با فشارسنج عقربه ای

فشارسنج دیجیتالی طوری طراحی شده است که بدون نیاز به دانش پزشکی قابل استفاده هستند. به همین دلیل این نوع فشارسنج‌ها می‌توانند برای استفاده خانگی، پایش منظم فشارخون و برای بیماران قلبی و عروقی بهترین گزینه باشند.

تفاوت قیمت فشارسنج دیجیتالی با فشارسنج عقربه ای

یکی دیگر از تفاوت های فشارسنجی دیجیتالی با فشارسنج عقربه ای، قیمت محصول است. فشارسنج عقربه ای به دلیل کلاسیک بودن و قابلیت استفاده دشوارتر به نسبت فشارسنج دیجیتالی، ارزان‌قیمت‌تر هستند. اما فشارسنج دیجیتالی به خاطر برخورداری از امکانات پیشرفته، دقت بالا و سهولت در استفاده، قیمت بالاتری دارند.

نکات مهم در هنگام خرید فشارسنج

اگر سهولت در استفاده از فشارسنج، سرعت و دقت نمایش نتیجه و همچنین قابلیت استفاده شخصی برای‌تان مهم است و می‌خواهید سوابق فشار خون خود را ذخیره کنید تا بعدا آنها را با هم مقایسه کنید، فشارسنج دیجیتالی می‌تواند گزینه بهتری برای شما باشد. همچنین فشارسنج‌های دیجیتالی به دلیل کوچک بودن و قابلیت جابجایی آسان و استفاده در هر شرایط، طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند.

تفاوت فشارسنج دیجیتالی و عقربه ای را با فشارسنج‌های فوکسی تجربه کنید

به طور کلی، آنچه که در هنگام خرید یک فشارسنج اهمیت دارد، کیفیت و دقت بالای دستگاه و همینطور استاندارد بودن آن است. اندازه‌گیری و چک کردن منظم فشار خون می‌تواند تاثیر مهمی در سلامت شما داشته باشد. به همین خاطر بهتر است برای خرید دستگاه فشارسنج تمامی نکات گفته‌شده را در نظر داشته باشید.

گروه بازرگانی فوکسی زیرمجموعه شرکت‌های توانا آبنوس تابان شرق و واردکننده انواع تجهیزات پزشکی است. ما در فوکسی بهترین فشارسنجی دیجیتالی موجود در بازار را با قیمت کاملا رقابتی، گارانتی و خدمات پس از فروش به شما ارائه می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *