راهنمای فشار سنج دیجیتال

عملکرد درست فشارسنج | از کجا بفهمیم فشار سنج درست کار می‌کند؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

عملکرد درست فشارسنج | از کجا بفهمیم فشار سنج درست کار می‌کند؟

 

دقت به عملکرد درست فشارسنج بسیار مهم است

بیماران مبتلا به فشار خون باید به‌صورت مداوم تحت نظر قرار بگیرند و فشار خون آن‌ها اندازه‌گیری شود. چرا که افزایش فشار خون بیشتر از حد مشخص می‌تواند عوارض بسیار خطرناکی را به همراه داشته باشد. بیماران مبتلا به فشار خون برای این کار از دستگاه فشارسنج استفاده می‌کنند. بیشتر فشارسنج‌های امروزی از نوع دیجیتالی هستند و افراد روش استفاده دقیق از آن‌ها را بلد نیستند. به همین خاطر این سوال برای آن‌ها پیش می‌آید که از کجا بفهیم فشار سنج درست کار میکند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که شما در ابتدا باید دفترچه راهنمای دستگاه فشارسنج دیجیتالی خود را مطالعه و در ادامه تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا همه‌چیز را درباره عملکرد درست فشارسنج به شما بگوییم.

چرا عملکرد درست فشارسنج اهمیت بالایی دارد؟

همان‌طور که اشاره شد، بالا رفتن فشار خون بیماران می‌تواند عواقب بسیار خطرناکی داشته باشد. حتی در صورت افزایش بیش از اندازه فشار خون، احتمالا پارگی رگ‌های قلبی و سکته نیز وجود دارد. به همین خاطر اطلاعاتی که توسط فشارسنج دیجیتالی نمایش داده می‌شود، نشان‌دهنده وضعیت سلامت بیمار است. این اطلاعات باید کاملا دقیق باشند و هیچ‌گونه خطایی در آن‌ها مشاهده نشود. برای مثال اگر فشار خون شما روی محدوده 16 باشد و دستگاه عدد 12 را نمایش دهد، شما با فرض این که مشکلی ندارید، توجهی به وضعیت فشار خون خود نخواهید داشت. اطمینان از عملکرد درست فشارسنج به بیماران کمک می‌کند تا با اطمینان خاطر بیشتری شرایط جسمانی خود را بسنجند.

دلایلی که عملکرد درست فشارسنج را تحت تاثیر قرار می‌دهند

مهم‌ترین نکته برای اطمینان از عملکرد درست فشارسنج، استفاده صحیح از این دستگاه است. به‌طور کلی فشارسنج‌های دیجیتال کاربری بسیار ساده‌ای دارند و حتی افراد مسن نیز می‌توانند به‌آسانی از آن‌ها استفاده کنند. اما عدم رعایت برخی نکات ساده می‌تواند باعث اختلال در عملکرد درست فشارسنج شوند. همچنین در برخی موارد ممکن است که فشارسنج با برخی ایرادات فنی مانند خرابی باتری و شیلنگ هوا روبه‌رو شود. در ادامه مهم‌ترین دلایلی که روی عملکرد درست فشارسنج تاثیرگذار هستند را بررسی می‌کنیم.

خرابی کاف

کاف یکی از بخش‌های بسیار مهم دستگاه فشارسنج دیجیتالی است. چرا که فشارسنج با استفاده از این بخش می‌تواند ضربان قلب و فشار خون بیمار را اندازه‌گیری کند. بروز هرگونه خرابی در کاف می‌تواند باعث نمایش اطلاعات نادرست توسط فشارسنج دیجیتالی شود. به همین خاطر حتما باید نسبت به اتصال صحیح کاف به دستگاه فشارسنج دقت داشته باشید. نکته مهم بعدی سالم بودن کاف است. کاف فشارسنج نباید هیچ‌گونه زدگی یا پارگی داشته باشد. همچنین کاف باید به‌خوبی روی بازوی بیمار قرار بگیرد تا اندازه‌گیری فشار خون با دقت بالا انجام شود.

خرابی باتری

همان‌طور که می‌دانید، فشارسنج‌های دیجیتالی عموما با باتری و برق کار می‌کنند. برخی مدل‌ها نیز برای فعالیت تنها به باتری نیاز دارند. به همین خاطر خرابی باتری می‌تواند تاثیر زیادی روی عملکرد درست فشارسنج بگذارد. در مواقعی که باتری دستگاه فشارسنج خراب باشد، کاف دستگاه باد نمی‌شود و یا نمایشگر آن کار نمی‌کند. باتری‌های قلمی و معمولی عمر محدودی دارند و باید به‌صورت دوره‌ای تعویض شوند. نکته مهم اینجاست که باتری‌های لیتیومی مورد استفاده در فشارسنج‌های دیجیتالی نیز عمر محدودی دارند آن‌ها نیز باید بعد از مدتی استفاده (بین 3 تا 5 سال) تعویض شوند.

ثابت نبودن دست بیمار در زمان اندازه‌گیری فشار خون

همان‌طور که اشاره شد، یکی از دلایلی که عملکرد درست فشارسنج را تحت تاثیر قرار می‌دهد، عدم استفاده صحیح از این دستگاه است. ثابت نبودن دست بیمار می‌تواند باعث ایجاد خطا در زمان اندازه‌گیری پارامترهای مختلف مانند ضربان قلب یا فشار جریان خون شود. به همین خاطر حتما در زمان اندازه‌گیری فشار با استفاده از دستگاه‌های فشارسنج، دست خود را ثابت نگه دارید.

باید اشاره کرد که قرارگیری صحیح بازو یا مچ دست نیز روی عملکرد درست فشارسنج تاثیرگذار است. شما باید بازو یا مچ خود را در راستای قلب‌تان برای اندازه‌گیری فشار خون نگه دارید. در صورت عدم رعایت این نکته، اطلعات نمایش داده شده توسط فشارسنج دقت مناسبی نخواهند داشت.

خرابی شیلنگ هوا

فشارسنج‌های دیجیتالی از یک شیلنگ هوا برای دمیدن هوا به کاف استفاده می‌کنند. این شیلنگ جنس ظریفی دارد و باید به‌خوبی از آن مراقبت شود. در غیر این صورت احتمال انسداد و نشتی آن وجود خواهد داشت. با خرابی این شیلنگ، عملکرد درست فشارسنج به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. چرا که کاف به‌درستی باد نمی‌شود و از آن طرف خروج هوا نیز به‌خوبی در آن صورت نمی‌گیرد.

برخی از ارورهای رایج دستگاه فشارسنج

خوشبختانه دستگاه‌های فشارسنج دیجیتالی از یک نمایشگر برخوردار هستند که می‌تواند خطاها و مشکلات دستگاه را نمایش دهد. به همین خاطر با بروز هر خطا، شما دقیقا می‌دانید که فشارسنج عملکرد درستی ندارد و سریعا نسبت به رفع مشکل اقدام می‌کند.

برخی از ارورهای اصلی دستگاه فشارسنج عبارت‌اند از:

  • روشن نشدن نمایشگر: درصورتی‌که نمایشگر فشارسنج دیجیتالی شما روشن نمی‌شود، به احتمال زیاد باتری آن تمام شده است یا اتصال درستی به جریان برق ندارد
  • ارور E1: چرخش هوا در کاف به‌درستی انجام نمی‌شود و باید اندازه‌گیری دوباره صورت گیرد
  • ارور E2: این ارور زمانی نمایش داده می‌شود که فشار خون بیشتر از 300 mmHg است. با توجه به طیعی نبودن این مقدار، باید دستگاه را مجدد راه‌اندازی کنید. این ارور بیشتر در صورت حرکت بیمار نمایش داده می‌شود
  • ارور E3: در صورت وجود خطا در تاریخ نمایش داده می‌شود
  • ارور E4: فشارسنج به‌خوبی روی دست قرار نگرفته است. باید فشارسنج را در محل مناسب ببندید
  • ارور EE: این ارور در زمان خطا در اندازه‌گیری فشار خون نمایش داده می‌شود. در صورت مشاهده این ارور، باید اندازه‌گیری را به‌صورت مجدد انجام دهید
  • ارور Er: در صورت مشاهده این ارور، باید دستگاه را مجددا راه‌اندازی کنید

فشارسنج دیجیتال فوکسی؛ محصولی با عملکرد درست برای اندازه‌گیری فشار خون

برای اطمینان از عملکرد درست فشارسنج، شما در ابتدا باید دفترچه راهنمای دستگاه خود را مطالعه کرده و سپس اقدام به اندازه‌گیری فشار خون کنید. نکته بسیار مهم دیگر، خرید دستگاه فشارسنجی دیجیتالی است که از دقت بالایی برخوردار می‌باشد و می‌تواند فشار خون شما را به بهترین شکل ممکن اندازه‌گیری کند. شما می‌توانید فشارسنج دیجیتال فوکسی را از گروه بازرگانی فوکسی یا بهترین فروشگاه‌های آنلاین مانند دیجی‌کالا خریداری کنید. این محصول ما از نظر دقت و عملکرد صحیح جزو بهترین فشارسنج‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *