راهنمای فشار سنج دیجیتال

چگونه فشارسنج را بخوانیم

زمان مطالعه: 5 دقیقه

چگونه فشارسنج را بخوانیم | روشی ساده اما دقیق برای اطمینان از سلامت بدن

چگونه فشارسنج را بخوانیم؛ سوال پرتکرار بسیاری از افراد

فشار خون یک بیماری شایع است و تشخیص آن مستلزم اندازه‌گیری با دستگاه‌های دقیق می‌باشد. استفاده از دستگاه فشارسنج دیجیتالی برای اندازه‌گیری فشار خون نسبتا ساده است. شما با داشتن اطلاعاتی ابتدایی برای خواندن اعداد روی دستگاه، می‌توانید فشارخون خود را اندازه بگیرید. در این مطلب قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم که چگونه فشارسنج را بخوانیم؟

دستگاه فشارسنج دیجیتالی چیست؟

فشارسنج دیجیتالی با نام نانومتر نیز شناخته می‌شود. این دستگاه برای اندازه‌گیری فشار خون به صورت دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مزایای این دستگاه می‌توان به زمان پاسخ‌دهی کوتاه و دقت بسیار بالا اشاره کرد. شما با استفاده از چنین دستگاهی می‌توانید میزان فشار خون خود را روی صفحه نمایش آن مشاهده کنید. دستگاه فشار سنج دیجیتالی به دلیل رابط کاربری آسان با استقبال بسیار زیادی از سمت مردم روبرو شده است. همچنین به دلیل داشتن رابط مناسب، افراد میانسال و کم‌سن نیز می‌توانند به آسانی از این دستگاه استفاده کنند.

اعداد روی فشارسنج دیجیتالی نشان‌دهنده چه اطلاعاتی هستند؟

در پاسخ به این پرسش که چگونه فشارسنج را بخوانیم، باید بگوییم که چنین دستگاهی میزان فشار خون را با دو عدد نشان می‌دهد. حتما تا به حال شنیده‌اید که مثلا گفته شده است فشار خون فردی ۱۲ روی 8 است. حال می‌خواهیم بدانیم منظور از این دو عدد روی فشارسنج چیست؟

عدد اول یعنی عدد ۱۲ بیانگر فشار خون سیستولیک و عدد دوم یا عدد ۸ نیز نشان‌دهنده فشار خون دیاستولیک بدن است. سیستول در واقع به فشار سرخرگ‌ها در زمان پمپاژ خون توسط قلب گفته می‌شود. از سوی دیگر منظور از دیاستول، فشار سرخرگ در زمان استراحت قلب است. باید توجه داشت که عدد سیستول همیشه بزرگتر از عدد دیاستول است. در هنگام اندازه‌گیری فشار خون با فشارسنج دیجیتالی، برخی از دستگاه‌ها سه عدد نشان می‌دهند که عدد اول سیستول، عدد دوم دیستول و عدد سوم نیز نشان‌دهنده ضربان قلب فرد است.

چگونه اعداد روی فشارسنج دیجیتالی را بخوانیم؟

برای یادگیری کار با دستگاه فشارسنج دیجیتالی بهتر است باید یاد بگیرید که اعداد روی آن را چطور بخوانید. معمولا در این دستگاه‌ها در سطر اول یک عدد سه‌رقمی و در سطر دوم نیز یک عدد دورقمی نشان داده می‌شود. البته برای راحت‌تر شدن کار، رقم آخر این اعداد خوانده نمی‌شوند. بدین ترتیب اگر اعداد نمایش داده‌شده به ترتیب 125 و 80 باشند، ما فشار خون را 12 روی 8 در نظر می‌گیریم.

دانستن این نکته بسیار مهم است که عدد اول یعنی سیستول بهتر می‌تواند میزان فشار خون به ویژه در افراد مسن و دارای بیماری قلبی عروقی را نشان دهد. به همین خاطر عدد سیستول از اهمیت بیشتری برخوردار است. همچنین، اگر فشار سیستول یا عدد (sys) بین 120 تا 129 باشد، نشان‌دهنده نرمال بودن فشار خون است. فشار دیاستول یا عدد (dia) نیز باید عددی کمتر از 80 باشد. آخرین سطر از اعدادی که روی نمایشگر دستگاه فشارسنج دیجیتال قرار دارد، میزان ضربان قلب یا عدد (pulse) را نشان می‌دهد. فشارسنج دیجیتال همچون فشارسنج فوکسی این مزیت را دارند که شما می‌توانید با فشار دادن دکمه mem میانگین 3 اندازه‌گیری آخر فشار خون را نیز به دست آورید.

چگونه از دستگاه فشارسنج دیجیتالی استفاده کنیم؟

کار کردن با دستگاه‌های فشارسنج دیجیتال بسیار راحت است و با کمی دقت و حوصله به وسیله آن‌ها می‌توان از میزان فشار خون فرد آگاه شد. غالبا وقتی فشارخون در افراد بالا می‌رود، هیچ نشانه یا علامت واضحی ندارد که به کمک آن بتوان این مساله را تشخیص داد. بنابراین بهترین و دقیق‌ترین روش برای آگاهی یافتن از فشار خون بالا، استفاده از دستگاه‌های فشارسنج است.

فشارسنج‌های دیجیتالی در دو نوع بازویی یا مچی در بازار وجود دارند و خوشبختانه روش استفاده از آنها مشابه یکدیگر است. همان طور که اشاره شد، استفاده از این دستگاه‌ها بسیار آسان است. تنها کافی است در زمانی که قصد دارید فشار خون را اندازه بگیرید، بازوبند یا همان کاف دستگاه را به بازوی خود یا فرد مورد نظر ببندید. هنگامی که دستگاه در حال محاسبه فشار خون شما است، بهتر است از صحبت کردن یا فعالیت خودداری کنید.

همچنین باید دقت داشته باشید که شلنگ کاف درست روی رگ شما قرار بگیرد. بنابراین قبل از شروع کار باید جای شلنگ را درست ثابت نگه دارید. پس از بستن بازوبند دستگاه به صورت صحیح (یعنی نه خیلی سفت و نه خیلی شل)، کافی است دکمه روشن شدن دستگاه را بزنید تا فرایند اندازه‌گیری فشار خون آغاز شود.

پس از به پایان رسیدن این فرایند، دستگاه با یک صدای بوق یا آلارم اعلام می‌کند که کار به اتمام رسیده است. حالا می‌توانید با خواندن اعدادی که روی مانیتور دستگاه نمایش داده شده است، یعنی همان شیوه‌ای که در بالا اشاره شد، میزان فشار خون خود را مشاهده کنید.

نکات مهم در هنگام استفاده از فشارسنج

البته برای همه دستگاه‌های فشارسنج دیجیتالی دفترچه راهنمای مخصوصی ارائه می‌شود. شما می‌توانید با مطالعه این دفترچه، اطلاعات بیشتر درباره استفاده و اندازه‌گیری فشار خون خود را دریافت کنید. به طور کلی برای اندازه‌گیری فشار خون دیجیتالی بازویی بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • هر گونه اضطراب و احساس منفی می‌تواند روی اندازه‌گیری فشار خون شما اثر بگذارد. بنابراین قبل از هر اقدامی از آرام بودن جسمی و ذهنی خود اطمینان حاصل کنید
  • کاف دستگاه فشارسنجی را بین حد فاصل شانه تا آرنج خود ببندید. بهتر است کاف را به آرامی ببنید و از سفت بستن یا نرم بستن بیش از حد آن خودداری کنید
  • پس از انجام این کارها، فشار سنج را روشن کنید. پس از گذشت چند ثانیه، اعداد روی صفحه نمایش فشار سنج شما نشان داده می‌شوند

خرید دقیق‌ترین فشارسنج‌های دیجیتال از گروه بازرگانی فوکسی

در این مطلب به این پرسش پاسخ دادیم که چگونه فشارسنج را بخوانیم؟ اگر بیماری خاصی دارید و یا در طول هفته و ماه لازم است که چند بار فشار خون خود را اندازه‌گیری کنید، توصیه می‌کنیم حتما یک دستگاه فشار خون دیجیتال تهیه کنید. کار با این دستگاه‌ها بسیار آسان است و می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان، به آسانی میزان فشار خون خود را اندازه‌گیری کنید.

گروه بازرگانی فوکسی واردکننده و تولیدکننده انواع تجهیزات پزشکی است. ما در فوکسی با ارائه بهترین و دقیق‌ترین فشارسنج‌های دیجیتالی به شما کمک می‌کنیم سطح فشار خون خود را اندازه بگیرید و از سلامت خود مطمئن شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *